sobota, 12 lutego 2011

Dla ogrodniczki - wiszące doniczki

Udany początek
Aby rośliny w wiszącej doniczce zakwitły stosunkowo wcześnie, trzeba posadzić je w marcu lub kwietniu i przechowywać w szklarni lub cieplarni do końca maja. Przez następne dwa tygodnie należy je hartować, wynosząc w ciągu dnia na zewnątrz, a na noc wstawiając do środka. Następnie doniczkę można zawiesić na stałe.

Kontrola zapobiegawcza
Ze względu na to, że rośliny w pojemniku rosną blisko siebie, mszyce i zarodniki grzybów bardzo szybko mogą rozprzestrzenić się na wszystkie okazy, dlatego przed posadzeniem zawsze należy sprawdzić, czy sadzonki nie są opanowane przez szkodniki lub zarażone chorobami.
Dobór kolorów
Przed posadzeniem roślin należy zastanowić się nad doborem barw liści i kwiatów. Powinny one harmonizować z kolorystyką ścian i tynków, barwa doniczki także powinna być starannie dobrana. Lepiej jest unikać rażących zestawień kolorystycznych. Do doniczek w cieplarni warto wybrać rośliny o silnie kontrastującym ulistnieniu. Na tle szerokich ciemnych liści wyraźnie odznaczą się pierzaste listki ozdobnego szparaga lub adiantum.

Trwałe umocnienie
Duża, pełna donica lub inny pojemnik może ważyć ponad 10kg, dlatego trzeba koniecznie sprawdzić, czy haki i klamry są dostatecznie mocne, aby unieść taki ciężar i czy są dobrze przymocowane do ściany. Nigdy nie powinno się ich wbijać w ścianę z kruszącej się cegły albo gnijącego drewna.
Właściwe miejsce
Pod wpływem wiatru i silnego słońca, a zwłaszcza światła odbijającego się od białej ściany, rośliny w wiszących doniczkach mogą wysychać szybciej niż zwykle. Trzeba wybrać stanowisko osłonięte przed wiatrem, gdzie rośliny przynajmniej przez część dnia będą lekko zacienione. Jeśli wyschną zupełnie, dostateczne podlanie ich konewką lub wężem może okazać się wręcz niemożliwe. Trzeba wtedy zdjąć pojemnik i zanurzyć go w wiadrze z wodą, aż podłoże w całości dobrze nasiąknie.

Podlewanie
Aby rośliny w wiszących doniczkach wyglądały atrakcyjnie przez całe lato, muszą być systematycznie podlewane. Dobrze jest posadzić je w podłożu utrzymującym wilgoć na bazie torfu lub włókien kokosowych. Można również dodać do podłoża garść granulek, które chłoną i zatrzymują wodę (dostępne w sklepach ogrodniczych). Podobną funkcję spełniają materiały do wyściełania doniczek wykonane ze sprasowanego papieru, plastiku gąbki lub mchu. Gdy wyłożymy takim materiałem dno jakiegoś pojemnika, dobrze jest ustawić w środku spodeczek lub włożyć krążek z folii. W ten sposób powstanie przydatny zbiornik wody. Podlewanie roślin można sobie ułatwić. Plastikową butelkę z nakrętką należy przeciąć na pół, rozgrzanym śrubokrętem lub gwoździem zrobić w górnej połówce dziurki na całej powierzchni i zakopać w ziemi nakrętką do dołu. Nalać wody do butelki i czekać, aż wsiąknie w podłoże. Jeśli wisząca doniczka ma być wyłożona mchem, na dnie trzeba położyć kilka grudek węgla drzewnego. Pomogą one utrzymać wilgotność.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz