sobota, 16 kwietnia 2011

Na co należy zwrócić uwagę przy inwestowaniu na giełdzie?

Inwestowanie czy granie na giełdzie to jedno z przyjemniejszych zajęć dla analityka technicznego.

Inwestowanie na giełdzie wiąże się z ryzykiem jak każde inwestowanie. Przede wszystkim należy zrozumieć i uwierzyć w główne założenia analizy technicznej. 


Na pewno nie ma sensu podejmować decyzji o kupnie lub sprzedaży akcji na podstawie ogólnie dostępnych informacji na Giełdzie Papierów Wartościowych bo informacje o wynikach finansowych, komunikaty i pogłoski na temat spółki są już uwzględnione w kursie akcji spółki. 

Całe założenie o tym, że rynek dyskontuje wszystkie informacje sprowadza się do tego, że umiejętne analizowanie wykresów potrafi z wyprzedzeniem dać sygnał o pozytywnej bądź negatywnej informacji fundamentalnej, która może się dopiero pojawić. Wiadomo bowiem, że na rynku istnieją inwestorzy, którzy wykorzystują poufne informacje i sprzedają akcje przed przekazaniem informacji do publicznej wiadomości.

Dlatego też tak ciekawym i ulubionym przez kupujących i sprzedających zajęciem jest obserwowanie kursów i obrotów na rynku akcji oraz wychwytywanie tego rodzaju dziwnych zachowań, tym bardziej, że może ono okazać się bardzo zyskowne. 

Kolejnym założeniem jest to, że analiza techniczna jest analizą psychologicznego zachowania tłumu. Co to oznacza? To, że ludzie zachowują się podobnie, gdy mają do czynienia z podobnymi wydarzeniami. Uczucia strachu i chciwości to dominujące uczucia występujące podczas inwestowania, które determinują w dużym stopniu skuteczność analizy technicznej. Taka jest natura ludzka i większość ludzi nie jest w stanie tego zmienić. Ten proces wciąż się powtarza i podobnie jest na giełdzie. Mimo, ze część osób będzie umiała rozpoznać takie zachowanie, zobaczyć na wykresie „formację rynkową” i ją wykorzystać, to i tak większość zrobi to samo. To waśnie dzięki ludzkiej naturze inwestorzy korzystający z analizy technicznej zwiększają prawdopodobieństwo swojego sukcesu inwestycyjnego. 



Najważniejszą zasadą jest to, że rynki finansowe są albo w trendzie albo się konsolidują. Możemy wyznaczyć trzy rodzaje trendów: wzrostowy, spadkowy i boczny. Każda ze spółek notowanych na giełdzie znajduje się w którymś z tych trzech trendów. Trend jest ściśle związany z czasową perspektywą inwestycyjną. Dlatego właśnie każdy analityk techniczny powinien grać z trendem zgodnie z założoną przez siebie perspektywą inwestycyjną. Tylko konsekwentna gra z trendem gwarantuje w długim terminie sukces inwestycyjny. 

Niestety są też spółki z poważnymi problemami finansowymi, o których jeszcze się głośno nie mówi, ale mogą to być potencjalne „bankruty”, które ratują się nowymi inwestorami, mają nowe plany restrukturyzacyjne i spłacają kredyty. Trzeba wówczas wcześnie rozpoznać spółki zagrożone, zmniejszyć ryzyko inwestycji w akcje, odróżnić spółkę bankrutującą od prawdziwej okazji inwestycyjnej, i zwracać uwagę na określone sygnały, by nie stracić kapitału.
Warto też się zastanowić, czym charakteryzują się spółki z problemami finansowymi z punktu widzenia analizy fundamentalnej, w której skład wchodzą wskaźniki wartości rynkowej; rentowności i oceny perspektyw rozwojowych itd.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz