poniedziałek, 16 maja 2011

Inwestowanie w kapitał ludzki

Słowo „inwestycja” potocznie kojarzona jest z zakupem „czegoś” - nieruchomości, firmy, antyku, akcji - co może w przyszłości przynieść zysk. Tak naprawdę pojęcie to jest dużo szersze, a na rynku pojawia się coraz więcej możliwości.

Inwestować można na wiele sposobów, jednak cel zawsze jest ten sam – zwiększenie zysków przedsiębiorstwa i jego rentowności. Niektóre firmy dążą do osiągnięcia go poprzez ekspansję i pozyskiwanie dodatkowego kapitału ze źródeł zewnętrznych, takich jak np. inne spółki, czy inwestorzy. Są także przedsiębiorstwa, których strategia polega na wewnętrznym lokowaniu kapitału i inwestowaniu pieniędzy w samą firmę, by stworzyć lepsze warunki do rozwoju, a co za tym idzie umocnić swoją pozycję na rynku. 

W tym przypadku możemy wymienić np. inwestowanie w rozwój pracowników. Praktyki biznesowe wskazują, że jest to jedna z najlepszych decyzji, jakie może podjąć dyrektor zarządzający. Określenie „kapitał ludzki” ukuł już ojciec współczesnej ekonomii, Adam Smith. Najczęściej stosowane jest ono w makroekonomii, w odniesieniu do relacji państwo-obywatel. Nie do końca chyba precyzyjnie, bo w skali mikro rola jednostki jest co najmniej równie istotna. Badania firmy Hewitt wykazały, że zaangażowanie pracowników ma ogromny wpływ na wydajność spółki i tempo jej rozwoju. Przedsiębiorstwa, w których wynosiło ono 60-100% uzyskiwały całkowity zwrot wartości dla akcjonariuszy (TSR) o 24% wyższy od średniej, podczas gdy firmy o najmniejszym wskaźniku zaangażowania pracowników (0-40%) uzyskały TSR 18% poniżej średniej.

Najbardziej oczywistym sposobem inwestowania w kapitał ludzki jest organizowanie szkoleń. To wydatek, który opłaca się z dwóch powodów. Po pierwsze, podnosi kwalifikacje pracowników, zwiększając ich efektywność. Z drugiej strony, szkolenia nastawione na współpracę i interakcję pomiędzy pracownikami pozwalają nawiązać bliższe relacje w zespole co w konsekwencji usprawnia komunikację w pracy, sprawiając, że zatrudniane osoby czują się swobodniej i są mocniej związane z firmą.

Wprowadzenie w przedsiębiorstwie zmian, które zapewnią pracownikom większy komfort pracy, jest trochę bardziej skomplikowane, gdyż należy do nich np. zapewnienie dłuższego urlopu macierzyńskiego, stworzenie możliwości wzięcia urlopu w celach edukacyjnych lub zmiana z pełnego na niższy wymiar etatu. Takie rozwiązania sprawiają, że zatrudniane osoby będą miały większe poczucie bezpieczeństwa i stabilności. W związku z tym będą mniej skłonne do rozglądania się za innym pracodawcą. Propagowanie tego typu działań przez firmę może również przyciągnąć uwagę potencjalnych kandydatów do pracy. Obecnie młodzi, zdolni ludzie oczekują od szefa, że wyjdzie on naprzeciw ich potrzebom i wymaganiom, a od działów HR, że będą bardziej otwarte na innowacyjne rozwiązania i niestandardowe podejście.

Inwestycja w pracowników często nie wymaga wielkich nakładów. Czasem wystarczy dobry pomysł i sprawna realizacja. Bardziej kosztowne są inwestycje zewnętrzne. Tu również warto postawić na ludzi. Ciekawym rozwiązaniem są, coraz bardziej popularne w USA i Europie Zachodniej, „inwestycje w talent”. To forma współczesnego mecenatu, w ramach którego firmy wspierają młode, uzdolnione osoby i pomagają im rozpocząć karierę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz